Dzisiaj jest: 24 Wrzesień 2017 Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor

Aktualności

Poniec w "Było... nie minęło"

IMG 1020.JPGZapraszamy do obejrzenia odcinka programu "Było ... nie minęło" wyemitowanego w telewizji polskiej na kanale TVP HISTORIA. Tematem odcinka jest obóz szkoleniowo badawczy, który odbył się w sierpniowy weekend w Poniecu. Kliknij w link i oglądaj.

"Było... nie minęło"

XIII Rajd Rowerowy z okazji 77 rocznicy rozstrzelania Polaków

DSCN6412W niedzielę 23 października 2016 roku ponad 20 osobowa grupa rowerzystów z Ponieca uczestniczyła w rajdzie rowerowym z okazji 77 rocznicy rozstrzelania Polaków w październiku 1939 roku w Krobi, Gostyniu i Poniecu organizowanym przez stowarzyszenie "Na Szlaku".

Delegacje rowerzystów uczciły tym samym pamięć ofiar, składając również wiązanki kwiatów i zapalając znicze przed tablicą upamiętniającą to wydarzenie w Poniecu, przed Pomnikiem Ofiar Katynia w Pudliszkach oraz przed pomnikiem na Rynku w Krobi.

Czytaj więcej: XIII Rajd Rowerowy z okazji 77 rocznicy rozstrzelania Polaków

Podróż po Ziemi Świętej

DSCN6403Obrazki z Ziemi Świętej to tytuł kolejnego spotkania zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę. Na spotkanie z Halina Radołą - podróżniczką z zamiłowania, które odbyło się 20.10.2016r. przybyli uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej by posłuchać o Jerozolimie, Nazarecie, Betlejem oraz innych miastach sąsiednich. Podróżniczka opowiadała o miejscach świętych, do których przybywają pielgrzymi i turyści z całego świata, o zwyczajach tam panujących, potrawach, religiach, które są wyznawane, a także klimacie oraz roślinności.

Czytaj więcej: Podróż po Ziemi Świętej

Program w TV o historii Ponieca

BN M2

Już w najbliższą Niedzielę i Poniedziałek 23-24.10.2016

premierowy odcinek BNM pt. "Poniec 1704”

Tym razem ekipa „Było…nie minęło” wyprawia się znacznie dalej niż standardowy horyzont czasowy. Cofamy zegary historii do 8 listopada 1704 roku kiedy to pod miejscowością Poniec w Wielkopolsce siły Sasów starły się ze Szwedami. Z punktu widzenia dziejów było to jedno z bardzo wielu zdarzeń wpisanych w krąg Wojen Północnych, czyli wojen o dominację w basenie Morza Bałtyckiego. Polska na wiele lat stała się polem wyniszczających bitew takich jak ta pod Poniecem. Jak każde zdarzenie militarne przez kronikarzy zlokalizowane zostało przy pomocy pojemnego określenia „pod”. Nas jak zawsze intryguje dokładne zarysowanie pola bitwy. Dalsze zadania to odpowiedź na pytanie czy kopiec zwyczajowo zwany „Szwedzka Mogiłą” to rzeczywiście mogiła i ile jest prawdy w opowieści o zatopionych w stawie armatach.

EKSPLOZJA ŚLĄSKIEGO HUMORU W PONIECU

pierwszeWypełniona hala widowiskowo-sportowa, oklaskiwała w piątek 14 października znanego kabareciarza Grzegorza Poloczka. Artystę powitał i na scenę zaprosił Maciej Malczyk, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Poniecu. Ślązak tego wieczora wystąpił wraz z Kornelią Maroszek i Justyną Gawlik, znane z list śląskich szlagierów, jako duet „Kola & Jula” oraz gitarzystą Bartkiem Kuźniarzem. Wspólnie artyści zaprezentowali ponad dwugodzinny program, podczas którego G.Poloczek rozśmieszał obecnych widzów doskonałymi skeczami. Grzegorz Poloczek, to nie tylko doskonały kabareciarz, ale także znakomity piosenkarz o czym przekonano się w piątkowy wieczór. W czasie koncertu zaśpiewał swoje największe przeboje. Również swoje utwory zaprezentował ponieckiej publiczności duet Kola i Jula oraz B.Kuźniarz. Dla publiczności była to niesamowita okazja do zabawy przy śląskich przebojach.

Czytaj więcej: EKSPLOZJA ŚLĄSKIEGO HUMORU W PONIECU

"Krok za krokiem" w Smyczynie

nw smyczyna 3W mgliste i chłodne przedpołudnie 16 października 2016r. kijkarze ponieckiej sekcji NW „ Krok za krokiem” wraz z Bojanowskimi Kijkami Szczęścia wzięli udział w III Marszu Nordic Walking o Puchar Stowarzyszenia Azymut w Smyczynie. Impreza zorganizowana przez chodziarzy z Lipna zgromadziła na starcie ponad 60 osób podzielonych na kategorie wiekowe; dzieci, kobiety do 49 lat, kobiety pow. 50 lat oraz mężczyzn do 55 lat oraz powyżej tego wieku. Trasa wytyczona przez organizatorów liczyła ok. 8 km i wiodła urokliwymi duktami lasów wokół Rancza Smyczyna. Do mety dotarli wszyscy uczestnicy pokonując okoliczne pagórki, maszerując skrajem lasu wzdłuż łąk, niewielkich stawów, po drodze obserwując przepiękne jesienne krajobrazy.

Czytaj więcej: "Krok za krokiem" w Smyczynie

XIII Rajd Rowerowy

rajddokrobi16

 

 

Zapisy dla chętnych z Ponieca
w siedzibie Gminnego Centrum Kultury w Poniecu do dnia 19 października. Zbiórka uczestników na rynku w Poniecu o godz. 12.30.

REGULAMIN

OŚWIADCZENIE 

 

 

 .

 

Uciekł niedźwiedź i nie tylko…

DSCN6090Kolejne Jesienne spotkanie z Biblioteką już za nami, tym razem odwiedził nas Wiesław Drabik – bajkopisarz oraz ilustrator, twórca ponad dwustu wierszowanych, pełnych humoru bajek dla dzieci. Autor spotkał się 04.10.2016 w GCK z uczniami klas trzecich szkoły podstawowej. Podczas spotkania pokazywał swoje książeczki, opowiadał o nich, a także wspólnie z dziećmi czytał rymowanki takie jak „Uciekł niedźwiedź” czy „Awantura na podwórku”.

Czytaj więcej: Uciekł niedźwiedź i nie tylko…

Spotkanie z Ćpunem

DSCN6060Dziś odbyło się pierwsze z zapowiedzianych Jesiennych spotkań z Biblioteką. Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu. Krzysztof Piersa, który był naszym gościem spotkał się z młodzieżą klas pierwszych gimnazjum w sali GCK, aby opowiedzieć im o tym, że uzależnić się można również od gier komputerowych. Sam autor był uzależniony od gier i teraz opowiada swoją historię walki z nałogiem oraz jak z niego wyszedł. Podczas spotkania dzielił się swoimi doświadczeniami, wskazał jak rozpoznać uzależnienie od gier, a także czym ono może grozić.

Czytaj więcej: Spotkanie z Ćpunem

Warsztaty taneczno-artystyczne

V  25EEPonad trzydziestu tancerzy zespołu Natia z GCK w Poniecu spotkało się w sobotę, 23.09.2016r. na warsztatach taneczno –gimnastycznych w hali sportowej w Poniecu prowadzonych przez instruktorkę grupy p. Anetę Wrotyńską i instruktorkę PFS Aerobics&Step p. Martynę Widyńską. Grupa rozpoczęła trening ćwiczeniami zwinnościowymi, podnoszącymi skoczność i wytrzymałość oraz ćwiczeniami akrobatycznymi. W następnym bloku instruktorki kładły nacisk na rozwój siły, a później przeszły do ćwiczeń na stepie.

Czytaj więcej: Warsztaty taneczno-artystyczne

Gminne Centrum Kultury w Poniecu